O Panie z nami w czasie chrztu – Tekst pieśni

KompasjePiosenki religijnePieśni na ChrzestO Panie z nami w czasie chrztu - Tekst pieśni

Dodano:

Share post:

O Panie z nami w czasie chrztu – tekst

O, Panie, z nami w czasie chrztu
Zawarłeś wieczne przymierze.
Wiernościm Tobie złożył ślub,
Oddałem się Tobie szczerze.
Lecz słabość moja wielka jest,
Zdradziłem Ciebie, o Panie,
A teraz przez pokuty chrzest
Wybłagać chcę pojednanie.
Bądź miłościw, przebacz me złości
Niechaj Cię żal mój wzruszy.
Przywróć do łaski,
rozświeć swym blaskiem
Ciemność mej grzesznej duszy! Przywróć!

Przyrzekam wierniej służyć Ci
I kochać Ciebie goręcej.
Nie deptać, Jezu, Boskiej Krwi,
Wylanej za mnie w Twej męce.
Przebaczam bliźnim każdy dług,
Nie będę chować urazy.
Bo mnie przebaczył dobry Bóg,
Odpuścił mi tyle razy!
O, dobry Boże, proszę w pokorze
Niech nie obrażam Ciebie,
Daj żyć w przyjaźni, w świętej bojaźni
Z Tobą na ziemi i w niebie! Daj żyć!

Interpretacja

Znaczenie chrztu w kontekście wiary

W pierwszych wersach pieśni „O, Panie, z nami w czasie chrztu” odnajdujemy głębokie teologiczne znaczenie sakramentu chrztu. Chrzest jest tu przedstawiony jako moment zawarcia wiecznego przymierza z Bogiem, co nawiązuje do biblijnej tradycji przymierza Boga z ludźmi. W chrześcijaństwie chrzest jest symbolem oczyszczenia z grzechu pierworodnego, nowego narodzenia i włączenia do wspólnoty Kościoła. Ślubowanie wierności Bogu, które ma miejsce podczas tego sakramentu, jest aktem oddania się Bogu „szczerze” i bezwarunkowo.

Podkreślenie słabości ludzkiej i skłonności do grzechu w kolejnych liniach pieśni stanowi przypomnienie o ludzkiej naturze, która mimo przymierza z Bogiem, jest podatna na błędy i zdradę. Wyznanie zdrady wobec Boga i pragnienie pojednania przez „pokuty chrzest” wskazuje na potrzebę ciągłego nawracania się i odnawiania zobowiązań chrzcielnych. To przesłanie podkreśla, że droga wiary to proces, w którym człowiek wielokrotnie musi powracać do Boga i prosić o Jego miłosierdzie.

Prośba o przebaczenie i miłosierdzie

W pieśni pojawia się silny motyw prośby o przebaczenie i miłosierdzie. Wers „Bądź miłościw, przebacz me złości” wyraża głębokie pragnienie oczyszczenia z grzechów i odzyskania łaski Bożej. Użyte tu słowo „złości” ma silny emocjonalny wydźwięk i podkreśla wagę popełnionych błędów. Prośba o to, by żal wzruszył Boga, wskazuje na skruchę i pokorę, które są kluczowymi postawami w chrześcijańskim rozumieniu pojednania z Bogiem.

Autor pieśni prosi również o rozświecenie ciemności grzesznej duszy, co jest metaforą duchowego oświecenia i odrodzenia. Jest to obraz przemiany, która ma miejsce dzięki Bożej łasce, kiedy człowiek odchodzi od grzechu i kieruje się ku światłu wiary i dobra. Ta prośba o przywrócenie do łaski jest wyrazem głębokiej wiary w możliwość zmiany i uzdrowienia relacji z Bogiem.

Postanowienie poprawy i służby Bogu

W dalszej części pieśni autor składa postanowienie wierniejszej służby Bogu i głębszej miłości wobec Niego. To wyrażenie przyrzeczenia jest odniesieniem do obietnic chrzcielnych, które każdy chrześcijanin składa w momencie przyjęcia sakramentu. Wzmianka o „nie deptaniu, Jezu, Boskiej Krwi” odnosi się do szacunku dla ofiary Chrystusa, która jest fundamentem zbawienia w chrześcijaństwie.

Postanowienie przebaczenia bliźnim „każdy dług” i niechęć do chowania urazy to wyraz zrozumienia chrześcijańskiej zasady miłosierdzia i przebaczenia. Autor pieśni utożsamia się z postawą Bożą, która jest pełna miłosierdzia, co widać w słowach „Bo mnie przebaczył dobry Bóg, Odpuścił mi tyle razy!”. Ta część pieśni jest wyrazem gotowości do praktykowania chrześcijańskich cnót w codziennym życiu.

Modlitwa o stałą obecność i pomoc Bożą

Ostatnie wersy pieśni są modlitwą o stałą obecność i pomoc Bożą w życiu na ziemi i ostatecznie w niebie. Prośba „O, dobry Boże, proszę w pokorze” podkreśla postawę pokory, która jest niezbędna w relacji z Bogiem. Ta pokora jest wyrazem świadomości własnych ograniczeń i potrzeby wsparcia ze strony Stwórcy.

Wyrażenie pragnienia życia „w przyjaźni, w świętej bojaźni” z Bogiem na ziemi i w niebie jest odzwierciedleniem chrześcijańskiej nadziei na wieczne zbawienie i życie w bliskości z Bogiem. Jest to również przypomnienie o celu życia chrześcijańskiego, którym jest nie tylko dążenie do świętości w życiu doczesnym, ale również osiągnięcie wiecznej komunii z Bogiem w życiu pozagrobowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Poślij nas by ogłaszać Twoje Królestwo – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Poślij nas by ogłaszać Twoje Królestwo" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Najpiękniejszy wzorze każdej cnoty – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Najpiękniejszy wzorze każdej cnoty" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Jezu dotknij mnie – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Jezu dotknij mnie" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Gdy Jan wypełniał swe zadanie – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Gdy Jan wypełniał swe zadanie" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Duchu Święty do nas przyjdź – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Duchu Święty do nas przyjdź" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Widziałem wodę płynącą – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Widziałem wodę płynącą" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Przez chrztu świętego wielki dar – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Przez chrztu świętego wielki dar" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Pokropisz hizopem, Panie – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Pokropisz hizopem, Panie" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.