Bądź pozdrowione, Serce mego Pana – Tekst pieśni

KompasjePiosenki religijnePieśni Do Najświętszego Serca JezusowegoBądź pozdrowione, Serce mego Pana - Tekst pieśni

Dodano:

Bądź pozdrowione, Serce mego Pana – tekst

Bądź pozdrowione Serce mego Pana! Przed Tobą grzesznik pada na kolana: Przyjmij ten pokłon lubo grzesznej duszy; niech ją Twa dobroć żalem szczerym skruszy.

Tyś jest stolicą Boskiej Twej dobroci, proszę, niech ona moją złość ukróci; niech Krwi serdecznej ten odniosę skutek, za grzechy moje bolejący smutek.

Wiem, że Ci bardziej nad włócznię Longina wskroś święte Serce rani moja wina; na moje serce Twoją przenieś ranę; tak rany lecząc szczęśliwym zostanę.

Z tą raną wszystkie życia mego chwile prowadzić myślę, z nią umierać mile; uświęcić serce i żyć z Tobą w niebie; czegóż tam więcej mam pragnąć nad Ciebie?

Interpretacja

Znaczenie tytułu i wezwania do Serca Jezusowego

Pieśń „Bądź pozdrowione, Serce mego Pana” jest wyrazem głębokiej czci i miłości wobec Serca Jezusowego, które w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem miłości Boga do ludzi. Tytuł pieśni od razu wprowadza nas w atmosferę modlitwy i adoracji, sugerując, że treść utworu będzie pełna szacunku i oddania dla Jezusa Chrystusa. Pozdrowienie Serca Jezusowego jest aktem uznania Jego centralnej roli w życiu wiernego, a także wyrazem pragnienia bliskości z Bogiem.

Pierwsze słowa pieśni, „Bądź pozdrowione”, to formuła używana w liturgii i modlitwie, która ma na celu wyrażenie szacunku i hołdu. W kontekście tej pieśni, wezwanie to jest osobistym zwróceniem się do Jezusa, co podkreśla intymny charakter relacji między wierzącym a Chrystusem. Serce Jezusa jest tu przedstawione jako obiekt uwielbienia i źródło miłosierdzia, do którego grzesznik może zwrócić się z nadzieją na przebaczenie i uzdrowienie.

Pokłon i wyznanie grzeszności

W pierwszej zwrotce pieśni autor wyraża pokorę i świadomość własnej grzeszności, padając na kolana przed Sercem Jezusowym. Pokłon jest gestem religijnym, który wyraża uznanie wielkości i świętości adorowanego. W kontekście tej pieśni, jest to również wyraz uznania własnej słabości i potrzeby Bożego miłosierdzia.

Wyznanie grzeszności jest kluczowym elementem chrześcijańskiej praktyki duchowej, które otwiera drogę do przebaczenia i uzdrowienia. Autor pieśni, nazywając siebie grzesznikiem, nie tylko przyznaje się do swoich win, ale również wyraża pragnienie, by „żalem szczerym” został skruszony, co oznacza głębokie nawrócenie i zmianę serca. Jest to wezwanie do przeżycia wewnętrznej przemiany, która jest możliwa dzięki dobroci Bożej.

Prośba o dobroć i uzdrowienie

W dalszej części pieśni autor prosi o dobroć Bożą, aby ta mogła ukrócić jego złość, czyli grzechy i wady. Stolica Boskiej dobroci to metafora, która przedstawia Serce Jezusowe jako tron, z którego rozlewa się miłość i miłosierdzie na świat. Prośba o ukrócenie złości jest jednocześnie prośbą o przemianę życia, o odwrócenie od grzechu i kroczenie drogą cnoty.

Autor wyraża nadzieję, że doświadczenie „Krwi serdecznej”, czyli ofiary Jezusowej, przyniesie mu ulgę w poczuciu winy i pozwoli mu doświadczyć bolesnego, ale oczyszczającego smutku za grzechy. Jest to wyraz pragnienia głębokiego zjednoczenia z cierpieniem Chrystusa, które ma moc uzdrawiającą i odkupieńczą.

Przeniesienie rany i uzdrowienie przez cierpienie

W kolejnej zwrotce autor pieśni prosi, aby rana zadaną Jezusowi przez włócznię Longina została przeniesiona na jego serce. Rana Chrystusa jest tu symbolem cierpienia, które ma moc oczyszczającą i zbawczą. Prośba o przeniesienie rany jest prośbą o udział w cierpieniu Jezusa, co w chrześcijańskiej duchowości jest postrzegane jako droga do uzdrowienia i świętości.

Autor wyraża przekonanie, że cierpienie może być lekarstwem na duchowe rany i grzechy. „Tak rany lecząc” sugeruje, że przez uczestnictwo w cierpieniu Chrystusa, wierzący może osiągnąć szczęście i pełnię życia. Jest to wyraz głębokiej wiary w wartość ofiary Chrystusa i w moc, jaką niesie ze sobą cierpienie połączone z miłością.

Życie i śmierć z raną Chrystusa

W ostatniej zwrotce pieśni autor wyraża pragnienie, aby wszystkie chwile jego życia były prowadzone z raną Chrystusa, co oznacza życie w ścisłej jedności z Jezusem i Jego ofiarą. Życie z raną Chrystusa to życie w pełnej harmonii z wartościami ewangelicznymi, w której każdy moment jest przeżywany w świetle miłości i ofiarności.

Autor pieśni wyraża także gotowość do śmierci z raną Chrystusa, co jest wyrazem nadziei na życie wieczne. „Umierać mile” wskazuje na to, że śmierć, postrzegana w świetle wiary, może być aktem miłości i wejściem w pełnię życia z Bogiem. Pragnienie uświęcenia serca i życia wiecznego z Jezusem jest ostatecznym celem chrześcijańskiego życia, w którym nie ma już miejsca na inne pragnienia poza pragnieniem bycia z Bogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Z tej biednej ziemi – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Z tej biednej ziemi" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Witaj, Krynico dobra wszelakiego – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Witaj, Krynico dobra wszelakiego" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Witaj nam, witaj Zbawco – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Witaj nam, witaj Zbawco" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Twemu Sercu cześć składamy – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Twemu Sercu cześć składamy" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Skądże, Jezu miły – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Skądże, Jezu miły" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Serce Zbawiciela – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Serce Zbawiciela" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Serce Twe, Jezu – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Serce Twe, Jezu" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Serce najsłodsze Jezusa, w Tobie jak w arce zamknięto prawo – Tekst

Tekst pieśni: "Serce najsłodsze Jezusa, w Tobie jak w arce zamknięto prawo" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.