Nie zna śmierci Pan żywota – Tekst pieśni

KompasjePiosenki religijnePieśni WielkanocneNie zna śmierci Pan żywota - Tekst pieśni

Dodano:

Nie zna śmierci Pan żywota – tekst

Nie zna śmierci Pan żywota, chociaż przeszedł przez jéj wrota;
rozerwała grobu pęta ręka święta. Alleluja.

Adamie, twój dług spłacony, okup ludzi dokończony;
wnijdziesz w niebo z szczęśliwymi dziećmi twymi. Alleluja.

Próżno, żołnierze, strzeżecie, w tym grobie Go nie znajdziecie;
wstał, przeniknął sklepu mury, Bóg natury. Alleluja.

On znowu na ludzkie plemię i na miłą patrzy ziemię.
Jak drogo dzisiaj przybrana, kosztem Pana! Alleluja.

Przez Twe święte zmartwychwstanie, z grzechów powstać daj nam, Panie,
potem z Tobą królowanie. Alleluja, Alleluja.

Interpretacja

Znaczenie tytułu i pierwszej zwrotki

Pieśń „Nie zna śmierci Pan żywota” odnosi się do centralnego wydarzenia chrześcijaństwa, jakim jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tytuł podkreśla paradoks śmierci i zmartwychwstania – Jezus, będący źródłem życia, doświadcza śmierci, lecz śmierć ta nie jest dla Niego końcem. Przejście przez „wrota” śmierci i rozerwanie „grobu pęta” symbolicznie przedstawia triumf życia nad śmiercią, co jest podstawą nadziei dla wierzących. W chrześcijańskiej teologii, śmierć Jezusa jest postrzegana jako ofiara przynosząca zbawienie, a Jego zmartwychwstanie jako potwierdzenie zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Użycie słowa „ręka święta” wskazuje na boską moc i świętość działania, które doprowadziło do zmartwychwstania. Alleluja, będące wyrazem radości i triumfu, podkreśla celebracyjny charakter pieśni, która jest śpiewana w okresie Wielkanocy, kiedy to chrześcijanie na całym świecie wspominają zmartwychwstanie Chrystusa.

Adam jako protoplasta ludzkości i obietnica zbawienia

W drugiej zwrotce pojawia się postać Adama, protoplasty ludzkości, który według Biblii przez swój grzech sprowadził na świat śmierć i oddzielenie od Boga. Spłacenie długu Adama odnosi się do doktryny odkupienia, według której śmierć Jezusa na krzyżu była ceną za grzechy ludzkości. Wskrzeszenie Jezusa jest więc zapowiedzią nowego życia dla wszystkich wierzących, którzy mają nadzieję na wejście do nieba i wieczne szczęście.

Zwrot „okup ludzi dokończony” podkreśla, że zmartwychwstanie jest finalnym aktem zbawczym, który zamyka dzieło odkupienia. Wnijdziesz w niebo z szczęśliwymi dziećmi twymi to obietnica zbawienia i wiecznego życia, która jest udzielana wszystkim, którzy utożsamiają się z Chrystusem i podążają Jego ścieżką.

Bezsilność straży i boska wszechmoc

Trzecia zwrotka przedstawia bezsilność straży rzymskiej, która miała za zadanie pilnować grobu Jezusa. Próżno, żołnierze, strzeżecie podkreśla, że ludzkie wysiłki są niewystarczające, by powstrzymać boski plan. Zmartwychwstanie Chrystusa jest przedstawione jako cud, który przekracza granice ludzkiego pojmowania i możliwości.

Wers „wstał, przeniknął sklepu mury, Bóg natury” mówi o transcendencji Jezusa, który jako Bóg natury, czyli stwórca i pan całego stworzenia, nie podlega ograniczeniom świata materialnego. Zmartwychwstanie jest więc aktem wszechmocy, który manifestuje się w przełamaniu barier śmierci i grobu.

Odnowienie stworzenia i piękno świata

Czwarta zwrotka koncentruje się na odnowieniu relacji między Bogiem a stworzeniem. On znowu na ludzkie plemię i na miłą patrzy ziemię wskazuje na to, że zmartwychwstanie przywraca harmonię między niebem a ziemią. Jezus, zmartwychwstały, ponownie zwraca swoje spojrzenie na świat, który jest teraz „przybrany” w nową, duchową rzeczywistość.

Określenie „kosztem Pana” podkreśla ofiarność i cenę, jaką Jezus zapłacił za zbawienie ludzkości. Przybranie ziemi w nową rzeczywistość jest więc wynikiem Jego zmartwychwstania i ofiary, co stanowi podstawę do radosnego świętowania Wielkanocy.

Zmartwychwstanie jako wezwanie do duchowej odnowy

Ostatnia zwrotka pieśni jest bezpośrednim wezwaniem do wiernych, aby poprzez wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa również oni doświadczyli duchowej odnowy. Przez Twe święte zmartwychwstanie, z grzechów powstać daj nam, Panie, to prośba o łaskę przemiany i uwolnienia od grzechu, co jest możliwe dzięki mocy zmartwychwstania.

Wers „potem z Tobą królowanie” odnosi się do eschatologicznej nadziei na współudział w wiecznym królestwie Bożym. Alleluja, powtarzane dwukrotnie, podkreśla radość i triumf wiary, który jest udziałem tych, którzy przyjmują zmartwychwstanie Chrystusa jako fundament swojego życia duchowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Otrzyjcie już łzy płaczący – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Otrzyjcie już łzy płaczący" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Ofiarujmy chwałę w wierze – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Ofiarujmy chwałę w wierze" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

O nasz Jezu najłaskawszy – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "O nasz Jezu najłaskawszy" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

O dniu radosny, pełen chwał – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "O dniu radosny, pełen chwał" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Niezwykła noc – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Niezwykła noc" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Niech w święto radosne (sekwencja) – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Niech w święto radosne (sekwencja)" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Już Zbawiciel, Jezus żyje – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Już Zbawiciel, Jezus żyje" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.

Hymn wielkanocny – Tekst pieśni

Tekst pieśni: "Hymn wielkanocny" - wszystkie zwrotki i refren. Dodatkowo teledysk oraz rozbudowana interpretacja utworu.